Login

Register

Login

Register

اسکیزوفرنیا ، پیشگیری و درمان

اسکیزوفرنیا ، پیشگیری و درمان

اسکیزوفرنیا ، پیشگیری و درمان 1024 793 مرکز سلامتی بهزیستن

آیا درمان اسکیزوفرنیا با داروهاى آنتى سایکوتیک، موجب عدم بروز و یا کاهش بروز سایکوز مى شود؟

این مطالعه که نتایج آن در سال ٢٠١۴ منتشر شده است، بررسى مى کند که آیا درمان چند ساله با داروهاى آنتى سایکوتیک باعث عدم بروز یا کاهش بروز سایکوز در اسکیزوفرنیا مى شود؟
این پژوهش، اطلاعات طولانى مدت ٢٠ ساله اى از فرکانس و شدت بروز سایکوز در بیماران اسکیزوفرنى که داروهاى آنتى سایکوتیک دریافت کرده اند، در مقابل بیمارانى که داروهاى آنتى سایکوتیک دریافت نکرده اند را در اختیار قرار مى دهد.

? ١٣٩ بیمار جوان که مبتلا به اسکیزوفرنیا و اختلالات مود بودند، براى ۶ بار در طى ٢٠ سال بررسى شده اند.

? در هر بررسى پیگیرانه در طى ٢٠ سال، درصد بالایى از بیماران اسکیزوفرنى که به صورت طولانى مدت، آنتى سایکوتیک دریافت کرده اند، بروز سایکوز را نشان داده اند.
بیش از ٧٠ درصد بیماران که به طور مداوم براى آنها آنتى سایکوتیک تجویز شده، تجربه ى بروز سایکوز در ۴ بررسى پیگیرانه و یا بیشتر را در طى این ٢٠ سال داشته اند.
در درازمدت بیماران اسکیزوفرنى که آنتى سایکوتیک دریافت نکرده اند، نسبت به آنها که آنتى سایکوتیک گرفته اند، به طور مشخصى بروز سایکوز کمترى نشان داده اند.

? اطلاعاتى که در طى ٢٠ سال به دست آمد نشان مى دهد که در درازمدت، پس از سال هاى ابتدایى، داروهاى آنتى سایکوتیک باعث عدم بروز و یا کاهش فرکانس بروز سایکوز و یا کاهش شدت سایکوز نمى شود.
این قضیه تحت تأثیر فاکتورهاى مختلفى است.

?مهم ترین فاکتور، آسیب پذیرى بالاى بسیارى از بیماران اسکیزوفرنى نسبت به سایکوز است که منجر به ریسک بالاى ابتلا به آن مى شود.
?فاکتور دیگر، مى تواند بروز تغییرات در رسپتور هاى دوپامین، هم از نظر حساسیت و هم از نظر تعداد آنها باشد که به علت دریافت طولانى مدت دوپامین بلاکر هاى پارشیال یا داروهاى آنتى سایکوتیک است.

این دو فاکتور در کنار هم مى تواند منجر به افزایش بروز علائم سایکوتیک در بیماران اسکیزوفرنى شود.

“پیشرفت های اخیر در درمان اسکیزوفرنی”

??????????

? پژوهشگران دریافته اند که با افزایش دوز مصرفی داروهای آنتی سایکوتیک به قسمت های زیادی از بافت مغز آسیب می رسد.

? آنها با استفاده از اسکن های مغزی در مبتلایان، بعد از دریافت دارو مشاهده کردند که این افراد در مقایسه با افراد سالم دارای بافت مغزی سالم بسیار کمتری هستند.

? یکی از محققان می گوید این یافته ها بسیار نگران کننده است و ادامه می دهد ما سال ها بر روی این یافته ها مطالعه، تحقیق و تحلیل انجام دادیم تا شاید به این نتیجه برسیم که در طول انجام آزمایشات اشتباهی رخ داده اما اشتباهی در کار نبود و نتایج، یافته های قبلی را تایید می کرد.
بنابراین اقدام به انتشار آنها کردیم که البته تاثیر نامطلوبی بر روی روانپزشکان، بیماران و اعضای خانواده آنان داشت. زیرا آنها نمی دانستند که این واقعیت را چگونه هضم کنند.

آیا می بایست درمان با آنتی سایکوتیک ها را متوقف کرد؟
آیا می بایست به این یافته ها توجه کمترى کرد؟
“مطالعات نوین پیرامون سلول های بنیادی حاکی از آن است که احتمال ابتلا به اسکیزوفرنی از رحم آغاز می شود.”

??????????

?مطالعات انجام شده توسط محققان انستیتو علوم پزشکی “Salk” نشان می دهد که سلول های عصبی افراد مبتلا به اسکیزوفرنی تفاوت های بنیادینی با افراد عادی دارد.
دانشمندان در انستیتو”Salk” با استفاده از فن آوری سلول های بنیادی نشان داده اند که سلول های عصبی حاصل از تمایز سلول های پوست افراد مبتلا به اسکیزوفرنی به طرز متفاوتی رشد می کنند و این تفاوت می تواند نشانه ای از بروز بیماری در مراحل بعدی باشد.
یافته هایی نظیر این می تواند این نظریه را که “اختلالات عصب شناسی می تواند به تدریج موجب بروز بیماری حتی در دوران جنینی شود” تأیید کند.

?پژوهشگران در این مطالعه، سلول های پوستی را از بیمار گرفته، مجدداً آن را به شکل سلول های بنیادی درآورده و سلول بنیادی به دست آمده را به صورت سلول اولیه عصبی پرورش دادند که به آن سلول عصبی بنیادی یا
“Neural Progenitor Cells ) ” NPC)
می گویند.
این سلول ها (NPC) به سلول های مغزی در حال رشد جنین بسیار شبیه می باشند.
سپس این سلول ها را از دو جهت مورد آزمایش قرار دادند؛ یکى چگونگی حرکت و برخورد سلول ها با سطوح خاص، و دیگرى استرس های وارد بر سلول با بررسى میتوکندرى ها.

?سلول هایی که احتمال بروز اسکیزوفرنی در آنها زیاد است به دو طریق فعالیت غیر طبیعی نشان دادند یکی در زمینه چسبندگی و ارتباطات و دیگری در زمینه استرس اکسیداتیو.
این می تواند ارتباطات ضعیف مغزی را در آینده به دنبال داشته باشد.
و همچنین فشار عصبی حاصل از سطوح استرس اکسیداتیو را افزایش داده که منجر به مرگ سلول می شود.
این یافته ها نیز تاییدی بر نظریه های موجود هستند و اتفاق نظر وجود دارد که تمام این رخداد ها می تواند در دوران بارداری شروع شده و حتی در همان دوران به اسکیزوفرنی تبدیل شود. حتی اگر بیماری خود را تا دوران بزرگسالی فرد نشان ندهد.

?مطالعات قبلی نشان می دهد مادرانی که در دوران بارداری در معرض عفونت، سوء تغذیه و یا فشارهای عصبی زیاد قرار داشته اند بیشتر از مادران معمولی فرزندان مبتلا به اسکیزوفرنی به دنیا می آورند. دلیل اصلی این اتفاق مشخص نیست اما هر دو عامل ژنتیک و محیط می تواند نقش مهمی در بروز آن ایفا کنند.

?جالب است بدانید مطالعات نشان داده است که داروهای آنتی سایکوتیک مانند کلوزاپین و لوگزاپین تأثیر مثبتی بر تحرک سلول های عصبی بنیادین NPC ندارند و حتی مانند لوگزاپین می تواند شرایط را بدتر کند.
“ویتامین های گروه B و درمان اسکیزو فرنی”

??????????

نتیجه ى ده ها سال تحقیق و پژوهش نشان می دهد که برای مدیریت علائم بیماری اسکیزوفرنی می توان از ویتامین های مختلف گروه B استفاده کرد.

?تیامین (ویتامین B1)

با دریافت ویتامین آکتازولامید (که اغلب برای بیماران مبتلا به صرع و یا گلوکوم تجویز می شود) می توان شاهد کنترل موثرتر علائم اسکیزوفرنی بود.

?نیاسین( ویتامین B3)

عقیده بر این بود که نیاسین مى تواند در کنترل اسکیزوفرنی مؤثر باشد، اما اخیراً این ادعا مورد تردید است.
اگرچه بر اساس نظر GAF (ارزیابی جهانی عملکرد)، علائم بیماری با حساسیت کمترى به نیاسین همراه است؛ این مساله ممکن است نمایانگر پتانسیل درمانی نیاسین باشد.

?پیریدوکسین (ویتامین B6)

نتایج تحقیقات نشان می دهد استفاده از ویتامین B6 در کاهش اختلالات حرکتی مثل Akathisia که شامل ناآرامی های شدید و همچنین Dyskinesia که شامل حرکات غیر ارادی می باشد بسیار موثر واقع شده است.

?فولیک اسید (ویتامین B9)

پژوهشگران با مطالعات زیاد دریافته اند که بین گوناگونی ژن ها و سوخت و ساز فولات رابطه ای مهم وجود دارد و می تواند بر نشانه های مثبت اسکیزوفرنی تاثیر بگذارد. محققان بیمارستان عمومی ماساچوست ۱۴۰ بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی را در طول مدت ۴ ماه مورد بررسی قرار دادند و دریافتند بیمارانی که دارای ژن FOLH4 با کارکرد بالایی هستند پاسخ بهتری به درمان با فولات( به میزان ۲ میلی گرم) و مکمل های B12 می دهند. همچنین اگر روند و فرایند اعمال درمان توسط مکمل ها از کیفیت بهتری برخوردار باشد، در نتیجه میتوان شاهد کاهش بی تفاوتی، عقب نشینی و یا ناتوانی در مدیریت احساسات در بیمار بود.
لازم به ذکر است که برخی بیماران با مصرف داروهای جدیدتر آنتی سایکوتیک دچار عارضه سندرم متابولیک می شوند که مصرف ویتامین B9 میتواند ابتلا به این عارضه را در افراد کاهش دهد.

?کوبالامین (ویتامین B12)
وقتی ویتامین B12 همراه با فولیک اسید مصرف شود می توان شاهد پیشرفت علائم مثبت در اسکیزوفرنی بود. همچنین تصور مى شود که این ویتامین مى تواند موجب بهبود سوخت و ساز در بدن بیمار مبتلا شود.
تحقیقات دیگر نشان می دهد که مصرف ویتامین های دیگر گروه B می تواند نقش موثری در مدیریت پیشرفت، روند و حتی عوارض جانبی بیماری داشته باشد.
“امگا ۳ و پیشگیری از اسکیزوفرنی”

??????????

امگا ۳ اسید چربی است که اهمیت بسیاری در رشد طبیعی مغز دارد. (هم از نظر بیوشیمیایی و هم ساختاری)
امگا ۳ نه تنها دیواره سلولی را حفظ می کند بلکه می تواند تأثیر به سزایی بر گیرنده های عصبی بگذارد؛ منظور مولکول های پیام رسان در سلول های عصبی است و این پیام رسان ها می توانند در اسکیزوفرنی موثر باشند.

?انواع مختلفی از امگا۳ مانند
EPA ) Eicosapentaenoic acid) یا DHA ) Docosahexaenoic acid)
وجود دارد اما همه آنها اسید های چرب غیر اشباع هستند و البته می توان گفت که نوعی محافظ سلول های عصبی به شمار می آیند.
آنها آنتی اکسیدان بوده و می توانند از مرگ سلول جلوگیری کنند.
اسید های چرب غیر اشباع(PUFAs) در افرادی که احتمال بروز اسکیزوفرنی در آنها زیاد است می تواند بهترین روش پیشگیری به شمار آید.

?تاثیرات محتمل امگا ۳

– می تواند قبل از بروز روان پریشی به عنوان اقدامی پیشگیرانه در نظر گرفته شود.
– می تواند علائم را کنترل کرده، عوارض جانبی را تخفیف داده و مانع از بروز اسکیزوفرنی مزمن شود.

?مقادیر دوز های موثر:
– ۱ تا ۴ گرم به طور روزانه (همراه با غذا و مکمل های غذایی)
– انواع مغز ها، دانه های روغنی مثل تخم کتان، ماهی سالمون و انواع غذاهای دریایی که اغلب سرشار از اسید های چرب غیر اشباع هستند. .

?عوارض جانبى: با استفاده از دوز های مناسب برای درمان در طول انجام آزمایش ها هیچ عوارض جانبی مشاهده نشده است.

?در یکی از آزمایش های مذکور – که آزمایش های مطرحی در سطح جهان می باشند- بر روی ۸۱ نوجوان و جوان ۱۳ تا ۲۵ سال که مستعد ابتلا به اسکیزوفرنی بودند انجام شد.
آنها به دو گروه تقسیم شدند؛ یک گروه روزانه ۱٫۲ گرم امگا ۳ و گروه دیگر دارونما را به مدت ۱۲ هفته استفاده کردند و هر دو گروه به مدت ۴۰ هفته زیر نظر قرار گرفتند.
در نهایت ۲ نفر از گروه اول و ۱۱ نفر از گروه دوم علائم روان پریشی را از خود بروز دادند.
?نتیجه: مصرف امگا ۳ در مقایسه با مصرف داروهای آنتی سایکوتیک موثرتر و ایمن تر می باشد مخصوصا برای گروه های حساسی مثل کودکان و نوجوانان.
❗با اینکه درمان با اسید های چرب غیر اشباع ساده تر است اما در کاهش علائم اسکیزوفرنی نمی تواند خیلی قوی عمل کند.
محققان نتیجه گرفتند گرچه مصرف اسید های چرب غیر اشباع چندان در درمان اسکیزوفرنی موثر نیست اما در پیشگیری از آن می تواند بسیار موثر باشد.

در رابطه با مواردی که به عنوان مکمل یاری در درمان و پیشگیری از اسکیزوفرنی از آن ها یاد می کنند باید اشاره ای هم به کو لین و ویتامین D کرد ویتامینی که امروزه از کمبود آن در بسیاری از بیماری ها یاد می کنند و بهتر است از آن به عنوان یک هورمون نام برده شود ..از نازایی تا ام اس و تا سرطان ها .
مقاله زیر اشاره به نقش این ویتامین (بخوانید هورمون ?) در اسکیزوفرنی است .

کمبود ویتامین D خطر ابتلا به اسکیزوفرنی را افزایش می دهد

با توجه به یک مطالعه جدید که در مجله انجمن غدد درون ریز و متابولیسم منتشر شده، احتمال ابتلا به اسکیزوفرنی در افرادی که کمبود ویتامین D دارند دو برابر افرادی است که سطوح سرمی ویتامین D آنها در حد مطلوب می باشد.
ویتامین D به جذب کلسیم کمک می کند، همچنین برای سلامت استخوان و عضله مورد نیاز است. به طور طبیعی پوست بدن پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید این ویتامین را تولید می کند ….

و همچنین نقش کولین در پیشگیری از اسکیزوفرنیا

بر اساس یک مطالعه ی جدید نشان داده شد که مکمل یاری کولین در طول ۶ ماه آخر بارداری و القاء آن به نوزاد تازه متولد شده می تواند نشانه های فیزیولوژیکی اسکیزوفرنی را در نوزادان ۳۳ روزه کاهش دهد.

کولین یک ماده ی مغذی شبیه ویتامین B می باشد که در غذاهایی همچون جگر، ماهیچه، تخم مرغ و مغزها یافت می شود. بنابراین می توان قبل از بروز علایم اسکیزوفرنی از ابتلا به آن پیشگیری کرد.

براساس مطالعات پیشین، علاوه براین کولین دارای فواید مفیدی در بیماری کبدی (هپاتیت های مزمن، سیروز)،آلزایمر،افسردگی و اختلال حواس و برخی از انواع صرع را دارد.

ادبیات تحقیق در این زمینه حاکی از این است که مکمل یاری کولین در دوران بارداری موجب بهبود عملکرد شناختی نسل بعدی خواهد شد.

منبع پیک دارویی نوین